Serender

Serender,  genellikle Orta ve Doğu Karadenize özgü, kırsal yörelerde görülen mimari bir yapıdır. Yapı, dört direk üzerine oturtulmuş bir tür odadır. Mutlaka evin dışında bulunur, kesinlikle ev ile serender arasında herhangi bir geçit, köprü bulunmaz. Yerden yüksekliği yaklaşık 5-7 metredir. Genellikle kare şeklinde tasarlanmıştır.  Yapımında ahşap dışında herhangi bir malzeme kullanılmamaktadır. Yapının üstü sac veya “harduma” adı verilen yassı olarak yontulmuş ya da kesilmiş tahtalarla örtülerek su geçirmesi engellenir. Ancak yan taraflarında 20-30 cm. boyunda, bir buçuk iki santim genişliğinde ızgaralar bulunur. Bu ızgaraların yapılma amacı serenderin içerisine hava döngüsü oluşturmaktır. Genellikle yiyeceklerin saklanması ve mısır kurutma işleminin gerçekleştirilmesi için kullanılmak maksadıyla yapılmışlardır. Yerden yüksek olması ürünlerin haşerelerden ve yaban hayvanlarından korunmasını sağlar. Yapıya, genellikle akasya ağacından yapılan seyyar bir merdiven ile çıkılır ve inilir. Bu direklerin yukarı kısmına teneke çakılarak kaplanması veya tahtadan dört tekerlek konulması vasıtasıyla yapıya fare ve çeşitli böceklerin ulaşması engellenir.

 

Serender ’ler yatay düzlemde az yer kaplar, ormanlık alanlarda ağaçların aralarına serpiştirmek kolaydır. Yüksek olan altı kamelya olarak kullanılabilir; altına dilenirse havuz yapılabilir. Gövdenin içine dilenirse wc/banyo, mutfak yeri konulabilmektedir. Direklerin tepesinde bulunan 56 cm’lik teker, içeriye haşeratın girmesini önlemektedir.

Çatı katlı (dubleks) modellerde, çatı katının tamamı yatak odası olarak (çeşitli bölümlere ayrılabilir) kullanılabilir.

Boyut ve görünüş açısından Serenderlerin oldukça fazla çeşidi vardır; tek kişiye de hitap edebilir, ailelere de.. Ortalama bir Serender in boyutu 4×4, ya da 4×5 metredir. Lüks dekorasyonlarla Serenderlerden SUİT ve KRAL daireleri oluşturmak mümkündür.

Serender ’ler yayla, orman ve SİT alanlarına uygun, estetik ve doğa ile uyumludur. %100 ahşaptır. Sağlığa en uygun yapıdır. Kurulduğu yerde hiç bir beton inşaat faaliyetine ihtiyaç duymaz. Geçme olduğu için gerektiğinde sökülerek taşınabilmektedir.

Sit alanlarına, dere, göl, baraj, deniz kenarlarına, plajlara, orman ve yayla alanlarına, köylere, otel bahçelerine, şehir içinde ve şehir dışında her türlü alana kurulabilecek bir yapı olan Serenderler, geniş bir kullanım alanına sahiptir.

SERENDERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Serenderlerin yatay olarak az yer işgal etmekle birlikte dikey olarak 2-3 katlı yapılıyor olması işlevsel bir kullanım alanı sunar.

Otantik, estetik, çekici, tarihsel ve memleketimize ait gözde bir kültürel yapı olması.

Depreme dayanıklı ve sağlam olması.

Doğal ve doğa ile uyumlu olması. Kurulduğu her mekânı estetize etmesi.

Direkler nedeniyle mekânın sel baskınlarından etkilenmemesi.

Direklerin tepesindeki teker nedeniyle serender in içine fare, akrep, yılan vb. haşeratın girememesi.

Serenderin yüksek olan altının kamelya olarak kullanılabilmesi, masa sandalye atılabilmesi, görüntü kirliliğini ortadan kaldırması.

7 cm.lik duvar kalınlığı, altının ve üstünün ısı yalıtımlı olması nedeniyle yazın ve kışın da yaşanabilmesi.

Emprenye yapıldığında 60-70 yıl kullanılabilmesi.

İçinde sıhhi bir wc ve banyonun olması.

Müstakil apartlar şeklinde kullanılabilmesi, özgür ve huzurlu bir konaklama imkanı sunması.

Yayla, dağ ve orman alanlarına, deniz, göl ve baraj kenarlarına pansiyon, Tatil Köyü, tatil ve dinlenme kampı olarak; deniz kenarlarına kamping olarak kurulduğunda, günübirlik konaklamaya hizmet edebilecek olması.

Niçin Serender?

Her şeyden önce Serender ’ler sıradan bir ahşap yapı değil tarihsel, kültürel ve sanatsal bir yapıdır. Kurulduğu her yere güzellik katar; hem estetik, hem de işlevsel bir yapıdır. Doğal alanlarda genel olarak kullanılan ahşap bungalov evler sıradan, zemine yakın, sadece yazın kullanılabilecek basit bir yapıdır. Fakat serenderler hem yazın hem de kışın turizmde uzun süre kullanılabilecek yapılardır. Ayrıca yüksek olan altı kamelya olarak kullanılabilmekte, altına dilenirse havuz yapılabilmekte, masa sandalye atılarak, şark köşesi kurularak oturulabilmektedir.

Serender güzel ülkemizin, eşsiz Anadolu’nun, doğa harikası Karadeniz’in bir “incisi”dir.  Kültürel değerimizdir. Bu kültürün yaşatılması için yazlık ev olarak Serender Ev (Serander Ev, Nayla Ev), otantik turistik tesisler için de serenderler tercih edilmelidir. Ayrıca seranderler “Serender Pastahane, Serender Cafe, Serender Köy, Serander Çay Evi vb.” gibi işyeri amacıyla kullanılabilir.

Serenderler %100 ahşaptır ve depreme %100 dayanıklıdır. Kullanım ömrü 60-70 yıldır. Su ve ısı yalıtımlı, wc/banyolu olarak sıhhidir.

SERENDER EV GENEL ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI

Karadenizin tarihsel, kültürel ve sanatsal bir yapısı olan serender evlerin, modernize edilerek uygun, estetik doğa ile uyumlu, %100 ahşap yapısı ile size otantik ve sağlıklı bir yapı sunuyoruz. Kurulduğu yerde hiç bir inşaat faaliyetine ihtiyaç duymaz; direklerin yere sabitlenmesi yeterlidir.  Serenderler dere, göl, baraj, deniz kenarlarına, plajlara, otel bahçelerine, orman ve yayla alanlarına, şehir içinde ve şehir dışında her türlü alana kurulabilecek işlevsel bir yapıdır.

Tarihsel ve otantik mimariyi esas alarak oluşturduğumuz modern Serenderlerimiz tamamı ahşaptan, her türlü iklim koşullarına dayanıklı (emprenyeli), metal çivi kullanılmadan, tamamen geçme olarak üretilmektedir.Emprenye yapıldığında 50-60 yıl kullanmak mümkündür. Duvar kalınlığı 5 cm’dir; bu nedenle içi yazın serin kışın sıcak olmaktadır.

Serender’ler  ormanlık alan da bile rahatlıkla kullanabileceğiniz yatay düzlemde az yer kaplayan bir yapıdadır. Direk kısmı (zemin) kamelya olarak kullanılabilmektedir. Direklerin tepesinde bulunan 60 cm’lik teker, içeriye haşerelerin girmesini önlemektedir.Resimlerde görmüş olduğunuz örnek model istediğiniz şekil ve ölçüde talebinize göre düzenlenebilir. Model boyutları kapalı alan 5,50 x5,50m (Balkon çıkması 1 metre hariç) ölçülerindedir.

       

Mesaj Bırakın