Ahşap Küpeşteler

Tercih edeceğiniz ağaç cinsine göre küpeşteniz ahşap, metal veya farklı materyalden hazırlanmış korkuluk üzerine keser işçiliğiyle en uygun formda yıllarca sorunsuz kullanacağınız şekilde hazırlanır.

AHŞAP KÜPEŞTE (TRABZAN)

Ahşap merdivenlerin uçlarına, ahşap torna ve ahşap babaların üzerine, ahşap merdivenin eğrisine uygun 90 cm yüksekliğinde merdiveni çıkan insanın güvenlik amaçlı tutunması için yapılan yapı elemanları ahşap küpeşteler, ahşap trabzanlardır.

Ahşap küpeşteler, ahşap merdivene ahşap basamağın yanından bağlanabilir. Ahşap basamağın üst kısmından bağlanıldığı gibi direk beton üzerine veya ahşap taşıyıcıya da bağlanır.

Ahşap tornaların üzerine bağlanan ahşap trabzanlar/küpeşte ahşap babalarla dönüşler sağlandığı gibi keser işi döner ahşap küpeşteyle de imal edilebilir. Merdiven, ahşap basamak, ahşap korkuluk, ahşap küpeşte, ahşap trabzan merdiven süpürgeliği, ahşap merdiven montajında üstün hizmet anlayışı ve kalitesinden ödün vermeden sınırsız seçeneklerle hizmet vermekten gururluyuz.

Ahşap Merdiven ve Ahşap Küpeşteler

Ahşap Merdiven üretiminde, mekan ölçülerine uygun olarak, tamamen sizin istek ve tercihleriniz doğrultusunda üretim yapılmaktadır.

– Ahşap merdiven tasarımı, üretim ve montajı

– Helezon merdiven, yanaklı merdiven, omurgalı merdiven, metal gövdeli merdiven

Ahşap Merdiven ve Ahşap Küpeşteler

– Ahşap küpeşte, merdiven korkuluğu, trabzan, özel merdiven süpürgeliği

– Daralan merdiven, masif mediven, lamine merdiven, parke merdiven, laminat merdiven, panel merdiven, flato kaplama merdiven çeşitleri imalatı ile daima hizmetinizdeyiz.

Ahşap merdiven, basamak, korkuluk, küpeşte, süpürgelik işleri çam, meşe, maun, kayın, dişbudak, kiraz, gibi masiften imal edilmekle birlikte, konutunuzda kullandıgınız ahşap, lamine, laminant parkelerinizden de imal edilmektedir. Ayrıca ev dekorasyonu, villa dekorasyonu, konut dekorasyonu işlerinizde kullandığınız ahşap panel kaplamalardan da imal edilmektedir. Tercih edeceğiniz ağaç cinsine göre küpeşteniz ahşap, metal veya farklı materyalden hazırlanmış korkuluk üzerine keser işçiliğiyle en uygun formda yıllarca sorunsuz kullanacağınız şekilde hazırlanır. Bizim önerimiz elbette ahşap küpeşteler den yana tabi.

NEDEN AHŞAP ?

Estetik bakımdan ahşap ve doğal taş gibi güzellikler sunabilen başka bir yapı malzemesi yoktur. Bu sebeple ahşap küpeşteler   tercih sebebi elbette. Ahşabın estetik görünümünün etkisi, doğada doğal olarak büyüyebilen bu özel hammaddenin sıcaklığı, yakınlığı, taşıdığı artı özellikler, ahşaptan gelen doğal yalıtım değerleri, dayanıklılığı, insana rahatlama etkisi sunması, hatta çalışma ortamlarında psikolojik rahatlık vermesi ve buna bağlı olarak insan veriminin yükseldiğinin keşfedilmesi, ahşap evlerin dünyada her geçen gün hızla yaygınlaşmasına imkan vermiştir. İlk zamanlar sadece tatil ya da kır evleri olarak tercih edilen ahşap evler, giderek şehir yaşamında ve modern alanlarda kullanılır hale gelmeye başlamıştır. Ahşap yapılar her şeyden önce insanlar üzerinde enerjik bir etki bırakmaktadır. Taşıdığı ses yalıtım değerleriyle de sessiz, sakin, korunaklı ve rahat bir yerleşim imkanı vermesiyle konaklamaya hızla bir geçiş görülmektedir. Tüm bu özelliklere ilaveten bakım periyotlarının uzunluğu, dayanım süreleri ve yalıtım değerleriyle ahşap yapılar, hatırı sayılır ekonomiklik sağladıkları da ispat edilmiştir.

AHŞAP

Ağaçtan tahtadan yapılmış. Arapçadaki haşep (ağaç) sözcüğünün çoğuludur. Türkçede tekil olarak kullanılmış, Arapçadaki anlamını kaybederek bir inşaat türü olarak anlam kazanmıştır. Türkçede, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli ve uzun yıllar yaşayan canlı bitkiye ağaç, yakacak olarak kullanılan ağaçlara (ağaç gövdelerine) odun, inşaat ve mobilyacılıkta kullanılanlarına ise kereste denilmektedir.

Beton yapı tekniğinin ortaya çıkıp yaygınlaşmasından önce ahşap inşaat tekniği kullanılmıştır. Bu tür, önceleri çok basit barakalar biçiminde ortaya çıkmış, zamanla estetik açıdan geliştirilerek, çok değişik yapılarda güzel örnekleri görülmüştür.

Ahşap evler köylerde de bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Ancak plan ve yerleşme biçimlerinde büyük değişikliklerin bulunmadığı gözlenir. Değişiklik daha çok kullanılan malzemeden kaynaklanmaktadır. Malzemenin kolay bulunabildiği, iklimin uygun olduğu yerlerde evler, genellikle iki katli: öteki yerlerde ise tek katlıdır. Tek ve iki katlı ahşap köy evlerinde ahır ve samanlık, konutun vazgeçilmez eklentileridir. Yazlık mutfakla tamamlanan ev merkezdedir. Genellikle alt katı taş duvarla beslenmiş iki katlı bir yapıdır, üst kata ayrıca ambar oturtulmuştur. Alt katta ise kiler ve odalar vardır, üst kata sahanlıklı bir merdivenle çıkılır. Çatı da ahşaptır. Anadolu’nun kıyı kesimlerini süsleyen bu evlerin yenileri artık yapılmamaktadır.

Ahşap yapıların gelişmesi, kendine özgü bir ahşap işçiliği ortaya çıkarmıştır. Bu yapıların tamamlayıcı unsurları olan kapı ve pencerelerin yapımı da ayrı bir sanat dalı durumuna gelmiştir. işlevsellik olarak önemli bir yer tutan ahşap küpeşteler, yaşamımızdaki yerleri sürekli artarak yıllar boyu sürmeye devam etmektedir.

Ahşap yapıların  insanla birlikte soluk aldığını, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkileri vardır. Kalite, sağlık ve estetik görünüm açısından ahşap küpeşteler   e olan talep giderek artmaktadır.

       

Mesaj Bırakın