Ahşap Gazebolar

Ahşap Gazebolar genellikle üstü kapalı, çatı kısmı çift katlı, altıgen veya sekizgen biçimli ahşap veya demir ferforje malzemeden üretilmiş, oturma birimleri entegreli, çoğunlukla kenarlarında korkuluk barındıran gölgeleme elemanlarıdır. Ahşap Gazebolar daha çok ahşap malzemeden üretilmektedir ve dolayısıyla tercih edilmektedir. Çevreyle daha organik ve doğal bir görünüm içinde olması bakımından ahşap gazebolar bahçe dekorasyonlarında daha çok kabul görmektedirler. Fakat ferforje ahşap gazebolar da nazik ve estetik görünümü bakımından dekorasyonlarda tercih edilmektedir. Ferforje gazebolar el emeği olduğundan dolayı fiyatları biraz yüksek olmasına rağmen dekorasyonlarda vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Ferforje ahşap gazebolar uyumlu ferforje sandalye, ferforje koltuk takımı, ferforje masa, ferforje sehpalar da dekorasyona katkı sağlamaktadır. Ev dekorasyonlarında ise ferforje merdivenler ve ferforje kapılar çok sık kullanılmaktadır. Ferforje merdivenler, isteğe bağlı değişik tasarım ve renklerde sizlere seçenek sunuyor. Ferforje üretim yapan firmalarla zevkinize göre ferforje merdiven ve ferforje kapı tasarlattırabilirsiniz.

Kamelya (Kameriye), üstü kapalı, ahşap veya demir malzemeden üretilmiş, altında oturma grupları bulunduran mekânın yapısına göre kare, dikdörtgen, sekizgen, altıgen tarzları bulunan gölgeleme elemanlarıdır. Kamelyalar üstü kapalı birimler olduğu için güneş ışığından rahatsız olmadan günün her saati altında oturulabilen bahçeyle uyumlu yapılardır. Kamelyalar (Kameriyeler) ev bahçesi, site bahçesi ve parklarda havuz gibi su öğeleriyle birlikte bir kullanım barındıran elemanlarıdır. Kamelyaların asıl adı Kameriye olmasına rağmen halk dilinde Kamelya olarak kullanılmaktadır.

Pergoleler üstü açık veya yarı açık, altında kendine monte edilmiş oturma birimleri bulunduran, mekanla organik bir yapıda bulunan (düz, dairesel veya yay şeklinde), üzerine bitki sardırılabilen, ahşap veya demir malzemeden yapılmış gölgeleme elemanlarıdır. Pergolelerin kamelyalardan farkı üstü açık olması ve üzerine bitki sardırılmasıdır. Pergoleler ahşap malzemeden yapıldığı takdirde ve üzerine sarılıcı yapıda sarmaşık tarzı bitkiler sardırıldığında mekana oldukça organik bir görünüm sağlar. Oldukça doğal görünüm veren pergoleler su öğeleriyle kullanıldığında daha çekici görünmektedir.

Ahşabın yangına karşı dayanıklılığı: Ahşap kolay yandığı düşünülen bir malzemedir; oysa ki ahşap malzemenin yanma süresi malzemenin kesiti büyüdükçe uzar. Bu sebeple ahşap gazebolar da vazgeçilmezlerinizden olacak.

Çabuk tutuşan sentetik malzemelere göre daha uzun süre yapısal olarak ayakta kalır.

Ahşabın depreme karşı dayanıklılığı: Ahşap diğer bütün malzemelere (betonarme, çelik v.b) daha hafiftir. Hafif olmasına rağmen ahşap çekmeye ve basınca dayanıklı iken betonarme dayanıksızdır. Deprem sonucunda betonarme yapılar büyük blok kütleler halinde yıkılıp altında kalanları ezerken ahşap yapılar; ancak bağlantı noktalarından ayrılacaklar ve tek bir yönde yana yatacaklardır bu yüzden altında kalan alan bir boşluk oluşturacak ve içinde bir yaşam alanı ihtiva edecektir ve üstelik hafif bir malzeme olduğundan ezici veya öldürücü bir tehdit oluşturmayacaktır.

Ahşabın doğal ve ergonomik olması: Ahşap doğanın içinden gelen nefes alan bir yapıdır. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmadığı gibi; insanın sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ahşap karbondioksit ve nemi depolar böylece daha temiz ve dengeli bir atmosfer sağlar. Ayrıca ahşap insan sağlığına zarar veren elektromanyetik dalgaların bazılarını engelleyerek de insan sağlığına katkıda bulunur. Hoş kokusu,rahat dokunuşu,doğal rengiyle insan vücudu ve psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardır.  Ahşap gazebolar ile rahatı ve konforu fazlasıyla hissedebileceksiniz.

Bununla birlikte plastik malzemeler suni oldukları için bakterilerin bu tip malzemelerde ahşap malzemelere göre çok daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir.

 

 

Ahşabın yalıtım özelliği: Sesi emme kabiliyeti, yüksek ısısı, elektriği iletme seviyesinin düşük olması ve elektrostatik yük aldırma özelliği ve uygun yalıtım malzemeleriyle, yüksek kalitede yalıtım sağlar.

 

Ahşabın ekonomik olması: Bir tavan altındaki ahşabın bakıma ihtiyacı yoktur. Ahşap yapı ve yapı malzemeleri diğer sentetik malzemelerle yapılmış olanlara göre daha düşük maliyetlidir.

 

Ahşabın taşınabilir olması ve pratik kurulumu: Ahşaptan yapılmış kütük ve kalas evler prefabriktir. Teknolojisi gereği üst üste dizilerek inşa edildikleri için montajı kolaydır ve istendiğinde demonte edilip taşınabilir.

Müşteri isteğine bağlı olarak farklı ebatlarda yerinde ölçü alınmak suretiyle ahşap gazebolar  proje çizilerek imalatı yapılmaktadır.

AHŞAP

Ağaçtan tahtadan yapılmış. Arapçadaki haşep (ağaç) sözcüğünün çoğuludur. Türkçede tekil olarak kullanılmış, Arapçadaki anlamını kaybederek bir inşaat türü olarak anlam kazanmıştır. Türkçede, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli ve uzun yıllar yaşayan canlı bitkiye ağaç, yakacak olarak kullanılan ağaçlara (ağaç gövdelerine) odun, inşaat ve mobilyacılıkta kullanılanlarına ise kereste denilmektedir.

       

Mesaj Bırakın