Ahşap Çitler

 

AHŞAP ÇİTLER

Ahşap çitler, ahşap bahçe çitlerimizi  çürümemesi için emprenye adı verilen maddeyle basınçlı bir kazanda ilaçlıyoruz.

Bu aşamadan sonra kurt veya böcek gibi zararlılar ağaçlarımızı yiyip kurutamıyor.

Ahşap çitler, çitleri birbirinden ayırmak amacıyla yapılmış dekoratif ahşap elemanlardır.

Ahşap çitler, yükseklikleri korkuluktan beklenen amaca göre değişir. Geçişi engellemek amacıyla

yapılan korkuluklar aynı zamanda mahremiyet amaçlı olduğundan yüksek yapılırlar. Bunlar

için 180–200 cm yükseklik düşünülebilir.

Yürüyüş yollarının yanına yapılan korkuluklar ise simgesel engelleme ve peyzaj amaçlı olduğundan 50–60 cm yükseklik yeterli olur. Ahşap çitler gözümüze de hitap eder böylece.

Korkuluklar için belirli aralıklarla taşıyıcı direkler oluşturulup bu direkler yere sağlamca tespit edilir.

Direklerin birbiri ile bağlantısı yatay kayıtlarla yapılır. Bu kayıtlar sabit veya sökülebilir özellikte direklere bağlanır. Korkuluklar bu yatay taşıyıcılara bağlanır.

Bağlantı genelde vida ile veya cıvatalı olur. Amaç, istenildiğinde korkuluk parçalarının değiştirilebilmesidir.

Ahşap çitler, Yapıları oldukça basittir. Belirli aralıklarla yere bağlanan dikey ayaklara yatay kayırlar demonte olarak bağlanır. Daha sonra korkuluk elemanlarından her biri belirli aralıklarla bu yatay taşıyıcılara tutturulur. Korkulukların bağlanması vidalı veya cıvata somunludur. Bazen de bu amaçla çiviler kullanılır.

Bahçe korkuluğu uygulamasında bir diğer yöntem de perdelemedir. Bu uygulamada karşısı tamamen görünmeyecek şekilde bir örtü oluşturulur.

Bahçe korkuluklarının yükseklikleri de isteğe göre değişir. Güvenlik amaçlı olanlar yüksek olur. Bunlar 2 m kadar yüksek yapılabilir. Dekoratif amaçlı olanlar ise daha alçak olup yüklendiği güvenlik görevi de semboliktir.

 

Bahçe Çiti Kurulumunda Püf Noktalar

Sanıldığı üzere bir çok bahçe sahibi tarafından tercih edilen ahşap çitler kurulumu konusunda farklı seçenekler ve yollar bulunmaktadır. Bunun sebebi olarak farklı fiziksel koşullar ve estetik kaygılar neticesinde bir çok farklı tasarımın ve farklı malzeme çeşitlerinin kullanılmasıdır. Örneğin alüminyum malzemeden olan çitlerin toprağa bağlanması ile tahta çitlerin bağlanmaları aynı sistemlerle olmayabilirler. Bununla beraber genel olarak bahsedebileceğimiz bahçe çiti kurulumunda  püf noktalar da bulunmaktadır. Bu kriterleri bilerek bahçeniz için en sağlıklı yapıyı oluşturabilmeniz mümkündür. Bu anlamda verebileceğimiz bazı detaylara bakacak olursak :

Öncelikle bu işlemi yapacağınız alan ile ilgili bir önizleme ve taslak hazırlama işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işle birlikte bahçe çiti sisteminin kurulacağı yolu belirlemiş olursunuz. Bununla birlikte bahçenizin etrafındaki komşularınızla da bir öngörüşme yaparak kuracağınız sistem hakkında çekinceleri var ise bunları öğrenebilirsiniz. Eğer ortak kullanıma geçen bir sistem kuracak olursanız bu sistem üzerinde hakkı olan kişilerle görüşüp izin almalısınız. Eğer kabul ederlerse bir miktar maddi destek de sağlayabilirsiniz. Bahçe çitlerinde bizim önerimiz ahşap çitler olduğu için, memnuniyetinizi arttıracağımızdan eminiz.

KULLANILACAK KERESTE CİNSİ

Kullanılacak kereste ithal çam olup TS 1264 ‘ e göre aşağıdaki gibi olacaktır. Kerestede nokta budak bulunabilir. Budakların en çok olduğu yerde 1 cm içersinde çapı 4 cm geçmeyen sağlam budak bulunabilinir. Çürük, özürlü, kısmen kaynamış ve düşen budaklar kerestede bulunmaz. Halka çatlağı , büyük yarıklar bulunmaz.Lift kıvrığı ½ kısmını geçmez.Reçine kesesi , iç kabuk , çürük , kovuk , böcek deliği , sulama ve imalat kusuru bulunmaz.Kerestede oluklaşma , eğilme , burulma , ve kılıcına eğilme bulunmamaktadır.Ahşap yüzeyler sıfır zımpara ile zımparalanacak ve kereste dört tarafı silinmiş ve pahyalanmış olacaktır.

 

ÇİT ÖZELLİKLERİ

2 X 9 cm latalar

Ana Taşıyıcı direkler 10 x 10 cm

Yatay taşıyıcı 5 x 10 cm

100 cm yükseklik

Tamamı Emprenye edilmiş ithal çam

Ahşap çitler ile daha huzurlu ve estetik yapılara.

       

Mesaj Bırakın