Ahşap Bekçi Kulübeleri

Ahşap doğal ve organik madde olduğu için hiçbir özelliği standart değildir.  Aynı ağacın bile farklı dalları, sağlamlık açısından farklılıklar gösterebilir. Ahşap malzemeyi çok iyi seçseniz bile yapım için yeterli  değildir. Bu iyi seçilmiş ahşap malzemenin bir o kadar iyi işlenmesi ve ondan da önemlisi iyi bir işçilikle montaj yapılması gerekir.

Ahşap ; organik bir yapı malzemesi olduğu için şartlara göre tepki gösterir. Yapının tesis edileceği yere ve yapının özelliğine göre ahşabın işlenmesi ve korunması şarttır. Ahşabı iyi işleyemez ve iyi koruyamazsanız, bütün emekleriniz ve paranız heba olabilir. Bu yüzden ahşap yapılara karar vermeden önce yapımcı firmayı çok iyi seçmelisiniz. Ahşabın seçimi – işlemesi – koruması “TİTİZLİK” ister. Ahşabı işleyen makinelerin standart olması ahşap firmalarının da kalitesinin standart olacağı anlamına gelmez. Ahşap yapıda firmalar arası “KALİTE FARKI” öncelikle “KALİTELİ DÜŞÜNCEDE” başlar. Kaliteli düşünceyi anlamanın en iyi yolu samimiyettir. Samimiyeti anlamanın yolu ise açıklıktır.

AHŞAP BEKÇİ KULÜBELERİ

Ahşap Bekçi Kulübeleri, genel olarak fabrika, site ve işyeri gibi mekanların bahçelerinde kullanılan, tek katlı, kare veya dikdörtgen formda, ahşap malzemelerden üretilmiş, içerisinde oturma elemanları ve standlar bulunan kulübelerdir.

Kendine has bir işçilik farkı, malzeme seçenekleri, renk ve modellerle dış mekanlara estetik bir anlayış kazandıran Ahşap Bekçi Kulübeleri, ahşap malzemelerin sağladığı doğal ve sıhhi avantajlarla her geçen gün daha da bilinir hale gelmişlerdir. Her mekanda rahatlıkla ve güvenle uzun yıllar kullanılabilecek dayanıklılıkta ürettiğimiz Ahşap Bekçi Kulübeleri farklı ebat ve model seçenekleriyle kişiye özel de imal edebilmekteyiz.

Teslim Süreleri:

Tercihlere ve ihtiyaçlara göre öncelikle ne tip bir Ahşap Bekçi Kulübesi olacağına karar verilmesi gerekiyor. Model için tecrübeli müşteri temsilcilerimiz de fikir verebileceklerdir. Sonrasında ebatları belirlemek kalıyor. Yine ihtiyaca göre boyutların da belirlenmesiyle imalat yoğunluğuna göre teslim süresi tesbit edilmiş oluyor.

Ahşap bekçi  kulübeleri  bakımını kısıtlı bir bütçe ayırarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle ne zaman, hangi bakımı uygulayacağınızı bilmeniz gerekir. Böylece zamanında müdahale ederek ahşap evinizin her zaman yepyeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ahşap kulübeyi korumada ilk adım; emprenye

Yapılardaki ahşap, yapım öncesinde koruma altına alınmalıdır. Bunun için ahşabın ön koruma denilen; emprenye sisteminden geçirilip fırınlanması gerekir. Emprenye, ahşabın yapısına uygun olarak seçilen bir koruyucu maddenin ahşabın bünyesine geçirilmesidir. Bu zehirli maddeler, ahşabın harap olmasına yol açan mantarların oluşumunu önler.

AHŞAP KULÜBELERDE EMPRENYE İŞLEMİ NEDEN GEREKLİDİR?

Emprenye olan ahşap çürümez, korozyona uğramaz, hava şartlarından, böcek ve mantarlardan etkilenmez. Zamanla eğrilip bükülmez ve üzerinde çatlamalar meydana gelmez. Bu sistem uygulandığı takdirde ahşap, minimum 50-60 yıl dayanabilir ve ölümsüzleştirilebilir. Ahşap yapıya, püskürtme yoluyla da emprenye yapılabilir. Bu sebeple ahşap bekçi kulübelerinde bizleri tercih etmelisiniz.

 

Ahşabın üzerindeki reçinelerin yakılması

Macun ve boya işlemlerine geçilmeden önce, varsa ahşaptaki reçineler sıcak hava tabancaları (sıcak hava üfler) veya pülümüs ile (gaz ocağına hortum takılarak alev püskürtülmesi) yakılarak reçineler akıtılmalıdır. Yangın tehlikesine karşı sıcak hava üfleyen tabancaların tercih edilmesi daha uygundur.

 

AHŞAP KULÜBELERDE BOYA İŞLEMİ:

Dış cephelerde, istediğiniz her boya malzemesini kullanamazsınız. Sadece, ahşabın kabul edeceği ve ahşabın özellikleri düşünülerek geliştirilen boyaları kullanmanız gerekir.

Ahşabın suyu emmesini engelleyen, nefes almasını sağlayan, esnek, çatlamayan, uzun ömürlü ve dökülmeyen boyalar tercih edilmelidir.

Boyama sırasında dikkat edilecek noktalar

Ahşaba, boyadan önce kesinlikle macun çekilmemeli, sadece ek yerlerine ve başlarına macun uygulanmalıdır.

Cepheye macun çekildiği takdirde, boya ile ahşap arasında ikinci bir tabaka oluşup zamanla dökülmelere yol açar. Bu nedenle macun sürmeyip, yüzeydeki ahşap tesirini almak daha doğru olacaktır.

Aylık bakım sırasında yapılması gerekenler

Her ay ahşap yapıların üzerindeki toz, küf ve bakteriler, hafif nemli bir temizlik ürünü ile alınmalıdır. Bu işlemin, çok sıcak saatlerde ve ıslak bezle yapılmaması gerekir. Çünkü bu, ahşapta çatlamalara ve ahşabın çalışmasına neden olabilir. Ahşabın yerle teması önlenmeli ve ahşap, arkasındaki boşluklardan mutlaka hava almalıdır. Nemli bez ile temizlenen yüzey, kuru bir bez ile de tekrar kurutulmalıdır.

Yaz aylarında görülen reçine akmaları daha fazla akıp ahşabı sarartmadan yakılmalıdır.

Çalışmayan pencereler ve şişmiş kapılar zamanında müdahale edilerek bir marangoz tarafından tamir edilmelidir.

Yer döşemelerinde açılmalar var ise; ahşabın biçimine uygun dolgu macunları ile kapatılmalı ve o noktalarda, böcek ve bakteri oluşması önlenmelidir.

 

AHŞAP KULÜBE CİLA SEÇİMİ:

Yer döşeme cilasının seçimi

Yer döşemesi ahşap ise cila olarak su bazlı olanlar kullanılmalıdır. Su bazlı cilalar insan sağlığına zarar vermez ve kalıcı bir kokuları yoktur. Sert ve dayanıklı cilalar, aşınmaya karşı dirençli oldukları için tercih edilebilir. Su bazlı cila her yıl bir defa bir kat uygulandığında, ahşabın bakımı yapılmış olacaktır.

 

AHŞAP KULÜBE YILLIK BAKIM:

Yıllık bakım sırasında yapılması gerekenler

Yılda bir ya da iki yılda bir dış cephede görülen çatlak ve çürük bölgelerde gerekli onarım yapıldığı takdirde, ahşap yapının ömrü de uzayacaktır.

Çatlakların macunlanması: Ultraviyole ışınlar ve nem, ahşabın en büyük düşmanıdır ve çatlaklar oluşturur. Dış cephelerde, eğer varsa, her yıl çatlaklar, süper dolgu malzemeleri ile doldurulmalı (çatlayan malzemenin yenisiyle değiştirilmesi daha uygun olacaktır) ve boya işlemi yapılmalıdır.

Çürüyen ahşapların değiştirilmesi: Cephelerde görülen çürümüş ahşaplar; macun veya boya ile doldurulup geçiştirilmemeli, mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Aksi takdirde, çürüyen ahşap, çevresindeki ahşaplara da zarar verecektir. Her yıl olmasa bile iki yılda bir defa temizlenip kurutulmuş yüzeyler, fazla sıcak olmayan bahar aylarında bir kat örtücü boya ile boyanmalıdır. Bu boyalar asetik asit serpintisi, klorlu hava ve klorlu tuz serpintisine karşı dayanıklıdır.

Eski eser ahşap evin korunması: Eski eser ahşap evlerde, ağacın yaşını uzatacak korumalar yapmak yerine (ağacın ölmesine neden olabilir), ilk haline uygun olarak kullanmak daha iyidir. Yapının uzun süre dayanması isteniyorsa ahşap emprenye edilebilir; ama bu sistem uygulandığında ağaç tamamen ölür. Restorasyonda ağacın kendi devrindeki gibi kullanılması esas prensiptir. Dış cephelerin bakımı zor denir, ama teknik boyalarla boyanıp bilinçli uygulamalar yapıldığında, dış cephe boyasının 8-9 yıl ömrü vardır. 7-8 yılda bir bakımdan geçirildiği takdirde, ahşabın içine hiçbir şekilde atmosferik etki girmediği için, çok uzun yıllar yaşayabilir.

Ahşap Bekçi Kulübeleri farklı ebat ve model seçenekleriyle kişiye özel de imal edebilmekteyiz. Hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

       

Mesaj Bırakın